Целосно Мени

Македонската кујна е суштински состваен дел на менито, но исто така овде ќе најдете и интернационални јадења, освен тоа аргентинските стекови и рибата се друг специјалитет на куќата. Понудата на нашата одлична кујна се заокружува со сезонско мени и со релативно поволни менија за ручек и вечера. Комплетно реновираниеот ресторант Ви нуди опционално рустикален, модерен или медитерански амбиент.

Топли јадења и оброци до 22.30 часор. Сите јадења можат и да се понесат со себе!

ПРЕЈАДЕЊА

1 Фета Овчко сирење "à la Maison" со маслиново масло, кромид, пиперки и маслинки
2 Полжави со растителелн путер, потпечени на тост
3 Полнети печурки ШАМПЊОНИ потпечени со шунка и сирење
4 Печен Камембер со рибизли и путер
5 Македонска плотна со изненадување.

СУПИ

10 Говедска супа со јајце и зеленчук
11 Пилешка супа со додаток и зеленчук
12 Супа од домати "à la Maison"
13 Француска супа со кромид и со потпечено сирење

САЛАТИ

20 Мешана салата „на македонски начин„
21 Гаучо салата различни сезонски салати со на скара печени ленти од аргентинскиот телешки стек
22 Салата од мисиркини гради различни сезонски салати со динстани ленти од мисиркини гради
23 Шопска ситно сецкани на коцки домати и краставици со рендано сирење pecorino
24 Туна салата различни сезонски салати со туна

ЗА НАШИТЕ ДЕЦА

30 Чинија Пчеличката Маја мала шницла „на Виенски начин„ со помфрит и салата од шведска маса
31 Индијанска чинија четири кебачиња со помфрит и салата од шведска маса
32 Wilde-Kerle-TellerChicken Nuggets mit Kroketten, Gemüse und Salat vom Büffet
33 Käpt´n-Nemo-TellerFischstäbchen mit Pommes frites und Salat vom Büffet

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД ЈАГНЕШКО МЕСО

40 Јагнешко каре со тоа боранија со сланина, печени компири и слата од шведска маса
41 Јагнешки филетисо тоа боранија со сланина, крокети и слата од шведска маса
42 Чинија јагнешкоразлично од јагнешко месо со брокули, рестован компир и слата од шведска маса

ЈАДЕЊА ОД РИБА *

50 Филети од црвеноперкасо печени компири, зеленчук и салата од шведска маса
51 Шкампии на скарасо свеж сос од лук, тост леб и слата од шведска маса
52 Филети од штука со сос од копар, крокети и слата од шведска маса
53 Филети од лососсо путер ориз и салата од шведска маса
54 Пастрмка „Муллер начин„ со тоа компири печени во фолија и салата од шведска маса

*Рибините филети можат да содржат коски.

АРГЕНТИНСКИ СТЕКОВИ
Рамстек 60 Среден околу 200 гр.
61 Голем околу 300 гр.
Филе стек 62 Среден околу 200 гр.
63 Голем околу 300 гр.
Стек од бутина 62 Среден околу 200 гр.
63 Голем околу 300 гр.

Нашите стекови се печат средно. По желба ги подготвуваме и со задоволство како англиски или well-done.


ДОДАТОЦИ

137 Печен кромид 138 Ајвар 139 Растителен путер 140 Помфрит 141 Ѓувеч ориз 142 Крокети 143 Рестован компир 144 Печен компир 145 Динстани свежи шампињони со сланина и кормид 146 Зеленчук по начин на куќата 147 Боранија со сланина и кромид 148 Компир печен во фолија со павлака или растителен путер 149 Брокули / Карфиол 150 Путер ориз 151 Солени печени компири


ПОЗНАТИ СТЕКОВИ ОКОЛУ 220 гр. со сите додатоци

69 Горгонцола стексо рестован компир, брокули и салата од шведска маса
70 Рамстексо тоа компир печен во фолија, павлака и салата од шведска маса
71 Велес БошњакРамстек полнет со шунка и сирење, со тоа печени компири и слата од шведска маса
72 Филе стек „Шампњон"со вкусен крем сос од шампњони, со тоа брокули, крокети и салата од шведска маса
73 Пипер стексо пикантен сос од пипер (по избор светол или темен) со помфрит, зеленчук и слата од шведска маса
74 Стек со лукво зачинет сос од лук, со крокети и салата од шведска маса
75 Телешки бифтек „Натур„со свежи шампињони, крокети и салата од шведска маса
76 Телешки бифтекпотпечен со сос Холандезе, крокетни, брокули и салата од шведска маса
77 Entrecôte "Класик"со тоа Béarnaise сос, печен компир во фолија со кисела павлака и салата од шведска маса
78 Стек од мисирка „по начин на куќата„со тоа крем сос, крокети, брокули и салата од шведска маса
79 Чинија стеак „Астибо„три различни вида на стек со рестован компир, зеленчук и салата од шведска маса

ПОЗНАТИ ШНИЦЛИ печени во добар путер

80 Schnitzel „Wiener Art“vom Schwein, mit Pommes frites, Gemüse und Salat vom Büffet
81 Original Wienerschnitzelvom Kalb, mit Salzkartoffeln, Gemüse und Salat vom Büffet
82 Paprikaschnitzelvom Schwein, mit einer leckeren Paprikasauce, dazu Pommes frites und Salat vom Büffet
83 Cordon Bleuvom Schwein, gefüllt mit Schinken und Edamer, dazu Pommes frites und Salat vom Büffet
84 Champignonschnitzelvom Schwein, in einer pikanten Pfeffersauce (wahlweise hell oder dunkel) mit Pommes frites, Gemüse u. Salat vom Büffet
85 Krüstchen „nach Art des Hauses“Schweineschnitzel auf Toast, mit Champignons und Tomaten, überbacken mit Käse, dazu Röstis und Salat vom Büffet

Gerichte vom Grill

90 CevapciciHackfleischwürstchen mit Zwiebeln, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
91 Raznjici2 Spieße vom Schweinenacken mit Zwiebeln, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
92 Halb & Halb4 Cevapcici, 1 Spieß, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
93 PljeskavicaHacksteak gefüllt mit Schafskäse, mit Zwiebeln, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
94 Potpourriargentinisches Rinderfilet, Schweinefilet und ein Schnitzel „Wiener Art“, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
95 Grilltellerverschiedene Fleischsorten vom Grill, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
96 Leber „Mazedonische Art“mit gerösteten Zwiebeln, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
97 Astibo-Tellerargentinisches Rinderfilet, Schweinefilet und Kalbsrückensteak, mit Kroketten und Champignonköpfen, dazu Salat vom Büffet
98 Schweinemedaillonmit Bratkartoffeln, dazu Gemüse mit Sauce Hollandaise, Salat vom Büffet
99 Wjesalica – Schweinefleisch vom GrillZwiebeln, Pommes frites, Djuwetschreis, Ajvar und Salat vom Büffet

Spieße nach Art des Hauses

100 Paprika-FleischspießSchweinenacken mit Zwiebeln und Paprika, Pommes frites und Djuwetschreis, Salat vom Büffet
101 Gourmetspießmit einem Rumpsteak, Schweinefilet und magerem Speck, Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet

Toastgerichte

120 Damen-Toast3 Schweinefilets mit Pfirsichen, Sauce Hollandaise und Käse überbacken, dazu Salat vom Büffet
121 Herren-Toast3 Schweinefilets mit gerösteten Zwiebeln, Spiegelei und Salat vom Büffet

Platten für 2 Personen und mehr ...

130 DiplomatenplatteSchweinefilet, Rumpsteak, Cordon Bleu, Putensteak, weiße Sauce, feines Gemüse, Pommes frites, Kroketten, Röstis und Salat vom Büffet
131 GourmetplatteSchweinespießchen, Schweinekoteletts, Cevapcici, Pljeskavica, magerer Speck, Schnitzel „Wiener Art“, feines Gemüse Pommes frites, Djuwetschreis und Salat vom Büffet
132 Hausplatte „Astibo“Rumpsteak, Filetsteak, Schweinefilet, mit Beilagen reichlich garniert, dazu Salat vom Büffet

Saucen

170 Pfeffersauce 171 Sauce Béarnaise 172 Sauce Hollandaise 173 Champignonsauce 174 Paprikasauce 175 Rahmsauce 176 Knoblauchsauce 177 MadagaskarsauceDessert

160 Palatschinken mit VanilleeisSchokoladensauce und Sahne
161 Palatschinken mit Konfitüre
162 Palatschinken mit heißen KirschenVanilleeis und Sahne
163 Gemischtes Eis mit Sahnejeweils eine Kugel Vanille-, Schokoladen- und Erbeereis
164 Rote Grützemit Vanilleeis und Sahne
165 Coupe Denmark3 Kugeln Vanilleeis mit heißer Schokoladensauce und Sahne
166 Eis & Heiß „Astibo“Vanilleeis mit heißen Himbeeren oder Kirschen, Sahne

Guten Appetit!